Share, , Google Plus, Pinterest,

Posted in:

Program TIFF Mureș

TIFF Tîrgu Mureș 2015

După cum v-am promis aici, am revenit cu programul TIFF Mureș!

Studiați-l și bifați ceea ce vă face cu ochiul 😀

VINERI, 9 oct.2015

  • TEATRUL ARIEL

19:00 TEATRU: VOCEA UMANĂ (de Jean Cocteau, r. Sanda Manu), cu Oana Pellea

  • TEATRUL NAȚIONAL

18:30 MLAȘTINA / LA ISLA MINIMA , r. Alberto Rodriguez, (Spania)
20:30 STARE DE FAPT, r. Stere Gulea

Proiecție în prezența actriței Oana Pellea și regizorului Stere Gulea.

  • CINEMA ARTA

14:30 REȚEAUA , r. Claudiu Mitcu
15:45 PAȘAPORT DE GERMANIA, r. Răzvan Georgescu
17:30 TOTO ȘI SURORILE LUI, r. Alexander Nanau
19:00 PREMIERĂ: MUNTELE MAGIC, r. Anca Damian
20:45 ALIYAH DADA, r. Oana Giurgiu – Proiecție în prezența regizoarei Oana Giurgiu

  • CASA DE CULTURĂ “MIHAI EMINESCU”

19:00 THE STONE ROSES: MADE OF STONE, r. Shane Meadows, (Marea Britanie)
21:00 AMY, r. Asif Kapadia, (Marea Britanie)

  • J’AI BISTROT

19:00 SCURTMETRAJE ROMÂNEȘTI DIN COMPETIȚIA TIFF 2015 (I)
21:00 Lansare de carte: TEORIA TĂCERII de IULIAN TĂNASE
22:00 FESTIVAL PARTY: DJ IULIAN TĂNASE

 

SÂMBĂTĂ, 10 oct.2015

  • PALATUL CULTURII

15:00 NORI PESTE SILS MARIA / CLOUDS OF SILS MARIA, r. Olivier Assayas, (Franța)
17:30 VALURILE IUBIRII / SZERELEMPATAK, r. Sós Ágnes, (Ungaria) – Proiecție în prezența regizoarei Sós Ágnes

19:00 DUS-ÎNTORS (scurt-metraj) și PROBA DE MICROFON r. Mircea Daneliuc

Proiecție de gală în prezența regizorului Mircea Daneliuc
22:00 Concert extraordinar cu muzică din filme celebre: NOUA ORCHESTRĂ TRANSILVANĂ

  • CINEMA ARTA

10:30 Proiecție EducaTIFF ORĂȘELUL ALANDALA – Germania (pentru copii peste 5 ani)
12:30 Proiecție EducaTIFF SLĂBĂNOAGA DE SORĂ-MEA – Suedia (pentru copii peste 11 ani)
14:15 AFERIM, r. Radu Jude – Proiecție în prezența actorului Alexandru Bindea
16:30 IACOB, r. Mircea Daneliuc – Proiecție în prezența echipei: Mircea Daneliuc și Florin Mihăilescu
19:30 MAREA NEAGRĂ / BLACK SEA, r. Kevin Macdonald, (Marea Britanie)
21:30 DE CE EU?, r. Tudor Giurgiu – Proiecție în prezența regizorului Tudor Giurgiu

  • CASA DE CULTURĂ “MIHAI EMINESCU”

19:30 FESTIVALUL PUNK AL LUI ZIVAN / ZIVAN MAKES A PUNK FESTIVAL, r. Ognjen Glavonic, (Serbia)
21:00 KURT COBAIN: MONTAGE OF HECK, r. Brett Morgen, (SUA)

  • J’AI BISTROT

20:00 SCURTMETRAJE ROMÂNEȘTI DIN COMPETIȚIA TIFF 2015 (II)
22:00 CONCERT KOSZIKA & THE HOTSHOTS ACOUSTIC LIVE
23:00 FESTIVAL PARTY: THAT’S SO 90’S CU DJ SOCOL

 

DUMINICĂ, 11 oct.2015

  • TEATRUL ARIEL

14:00 COMOARA, r. Corneliu Porumboiu
15:45 DESPRE OAMENI ȘI OI / RAMS, r. Grimur Hákonarson, (Islanda)
17:30 ORAȘUL CÎINILOR / FEHÉR ISTEN, r. Mundruczó Kornél, (Ungaria)
19:45 AVANPREMIERĂ: BUCUREȘTI NON-STOP, r. Dan Chișu – Proiecție în prezența actorilor: Ion Besoiu și Gigi Ifrim
21:45 POVEȘTI TRĂSNITE / WILD TALES, r. Damián Szifron, (Argentina)

  • CINEMA ARTA

10:30 Proiecție EducaTIFF JEREMIAS – Mexic (pentru copii peste 8 ani)
12:30 Proiecție EducaTIFF O NOAPTE ÎN OSLO – Norvegia (pentru copii peste 15 ani)
15:00 ACEASTĂ LEHAMITE, r. Mircea Daneliuc – Proiecție în prezența echipei: Mircea Daneliuc și Florin Mihăilescu
17:00 DINTR-UN MOTIV INEXPLICABIL / VAN VALAMI FURCSA ÉS MEGMAGYARÁZHATATLAN, r. Gábor Reisz, (Ungaria)
19:00 UN ETAJ MAI JOS, r. Radu Muntean
21:00 TRIBUL / THE TRIBE, r. Miroslav Slaboshpitsky, (Ucraina)

  • CASA DE CULTURĂ “MIHAI EMINESCU”

19:00 PULP: A FILM ABOUT LIFE, DEATH & SUPERMARKETS, r. Florian Habicht, (Marea Britanie)
21:00 AVANPREMIERĂ: LUMEA E A MEA, r. Nicolae Constantin Tănase

  • J’AI BISTROT

20:00 SCURTMETRAJE ROMÂNEȘTI DIN COMPETIȚIA TIFF 2015 (III)
22:00 CONCERT TIBI MENYHART & MARIA ALEXIEVICI (ACUSTIC)
23:00 FESTIVAL PARTY: DIGITAL LOVE CU PAUL ADRIAN

Acestea fiind anunțate nu îmi rămâne decât să vă urez vizionare plăcută! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *