Târgu Mureş
16 May, Monday
20° C
TOP
noaptea muzeelor

Noaptea Muzeelor 2022!

Anul acesta Noaptea muzeelor la Muzeul Județean Mureș se extinde pe două zile, în două localități ale județului Mureș – Târgu Mureș și Călugăreni, cinci spații muzeale, alte douăzeci de locații partenere și multe momente de colecție pregătite pentru ediția cu numărul XVI.

Sâmbătă, 14 mai 2022, spațiile muzeale și spațiile partenere din orașul Târgu Mureș vor fi deschise în intervalul orar 11:00-02:00 dimineața.

Duminică, 15 mai 2022, am pregătit un program special în Parcul arheologic de la Călugăreni, în intervalul orar 11:00-16:00

Vă invităm să redescoperiți orașul Târgu Mureș și județul Mureș vizitând cele 5 spații muzeale deschise:

  • Palatul Culturii și Galeriile de Artă
  • Palatul Toldalagi din Piața Trandafirilor, nr. 11 – sediul Secției de Etnografie și Artă Populară
  • Clădirea muzeului din Cetatea Târgu Mureș – sediul Secției de Arheologie și Istorie
  • Clădirea secundară a muzeului de pe Horea, nr. 24 – Secția de Științele Naturii
  • Pavilioanele TIME BOX și Parcul arheologic de la Călugăreni, com. Eremitu – sediul Centrului de Cercetare a Limesului Roman

Prețul biletului de intrare / brățara Noaptea muzeelor 2022: adulți – 8 lei; elevi, studenți, pensionari – 4 lei.

Biletele se pot achiziona online înainte de eveniment de pe site-ul muzeului, iar în ziua evenimentului se pot preschimba cu brățările Noaptea Muzeelor 2022. Brățările Noaptea Muzeelor 2022 se pot ridica doar de la casieriile Muzeului Județean Mureș.

Fotografii oficiali ai evenimentului:

Henn Attila

Mariș Cristian Daniel

Bereczky Sándor

PROGRAM COMPLET

Sâmbătă, 14 mai 2022

PALATUL CULTURII & Secția de ARTĂ

@Piața Victoriei, Nr. 1

11.00 – 02.00 Expoziții (Accesul ultimului vizitator este permis cu o jumătate de oră  înainte de închiderea programului, 01:30)

Expoziții permanente [Secția de Artă, aripa dreaptă]

Galeria de Artă Românească Modernă [etajul III]

Galeria Ion Vlasiu [etajul III]

Sala Oglinzilor, Sala Secession, Sala Bernády, Sala Dandea [etaj I]

Expoziție permanentă [Secția de Artă, aripa stângă]

Galeria de Artă Maghiară [etajul III]

Expoziție temporară [Secția de Artă, aripa dreaptă, etajul II]

Centre Paralele: Cluj și Târgu Mureș (1920–1990)

Ghidaje

14.30 – 15.00 [RO]// 15.30 – 16.00 [HU] Centre Paralele: Cluj și Târgu Mureș (1920–1990)

Ghizi: Cora Fodor // Erika Oniga

16.00 – 16.30 [RO] Galeria de Artă Românească Modernă

Ghid: Cora Fodor

16.30 – 17.00 [RO] Galeria Ion Vlasiu

Ghid: Dorel David Morar

17.00 – 17.30 [RO] // 16.30 – 17.00 [HU] Galeria de Artă Maghiară

Ghizi: Cora Fodor // Erika Oniga

12.30, 15.30 [RO] // 12.00, 15.00 [HU] Ghidaj pentru copii (6–12 ani)

Palatul Culturii & Galerii de Artă

Ghidaj Palatul Culturii

11.00 [RO] // 13.30 [HU] Győri Tímea

17.30 – 18.30 [HU] Erika Oniga

Jocuri

11.00 – 17.00 Palatul Culturii & Galerii de Artă

Comorile Palatului

Quiz

11.00 – 02.00 Galeria de Artă Românească Modernă & Galeria de Artă Maghiară

Puzzle

Activități educative pentru copii

11.00 – 16.00 Sala de pedagogie muzeală (aripa stângă, et. III)

Palatul colorat

Atelier de creație pentru copii (5–12 ani)

11.00 – 20.00 Sala de pedagogie muzeală (aripa dreaptă, et. II)

Joaca la palat

Activități interactive (5–12 ani)

11.00 – 16.00: Sala Mică

Reconstruim trecutul

Ateliere de creație pentru copii

Mozaic (7+)

Modelaj – figurine din lut (4+)

Scriere pe tăblițe din ceară (4+)

Pictură pe sticlă (5+)

Puzzle imagini Palat (4+)

Organizat de Laboratorul de Conservare și Restaurare al Muzeului Județean Mureș

Conferințe

18.00 – 19.00 Galeria de Artă Românească Modernă – Hol

Eleganță la Palat

Invitați: Ana Maria Galea, Anca Loghin, Cora Fodor, Soós Zoltán, Raluca Partenie

Program în limba română.

19.00 – 20.00 Palatul Culturii, aripa dreaptă, etajul II

Muze în muzee

Invitați: Nagy Miklós Kund și Szuszámi Zsuzsa

Program în limba maghiară.

Muzică & Momente artistice

12.00 – 19.00 Palatul Culturii, Sala Mare

Muzică Live la Palat

Repetiții cu public // Muzică de cameră

12.00 – 13.00 Corul Mixt al Filarmonicii de Stat Târgu Mureș

14.00 – 15.00 Cvintetul de alamă al Filarmonicii

16.00 – 17.00 Cvartetul de coarde ”Tiberius”

18.00 – 19.00 Recital orgă susținut de Lőrinczi Lehel

Program realizat de Filarmonica de Stat Târgu Mureș

16.00, 16.30, 17.15 Galeriile de artă

15 despre Arte

3 recitaluri susținute de elevii Liceului Vocațional de Artă Târgu Mureș.

Concerte Scenă Enescu

18.00 – 19.00 Musspell

19.30 – 20.30 Recital de muzică interbelică Zaraza…și încă zece povești interbelice

21.00 – 22.00 Trei parale

11.00 – 03.00: Zona pietonală din fața Palatului

Terasa Palatului

Chill Zone // Food & drinks

Secția de Științele naturii

@ Str. Horea, Nr. 24

11.00 – 02.00: Sala de activități de pedagogie muzeală

În umbra dinozaurilor: mamiferele străvechi din „Insula Hațeg”

Mini-expoziție temporară

11.00 – 16.00: Sala de activități de pedagogie muzeală

Natura în miniatură (mini-expoziție, mini-dioramă, mini-vizitatori)

Atelier de pedagogie muzeală (3–10 ani)

Secția De Etnografie și Artă Populară

@ Palatul Toldalagi, Piața Trandafirilor, Nr. 11

11.00 – 02.00 Expoziții

Târgurile mureşene şi lumea rurală // Expoziție permanentă

Mureșeni în Tranșeele Marelui Război // Expoziție temporară

Interioareale locuinţei tradiţionale din Podişul Târnavelor // Expoziție temporară

Busuioc în cornu mesii. Obiceiuri de nuntă din zona Târnavelor // Expoziție temporară (Sala parter)

Ieri, în lada de zestre- azi, în patrimoniul muzeal // Expoziție temporară

16.00, 18.00, 20.00 [RO]// 19.00, 21.00 [HU] Ghidaje

Mureșeni în Tranșeele Marelui Război

Ghizi: Dorel Marc // Tamás Sárándi

11.00 – 16.00: Cununi de flori

Atelier de pedagogie muzeală

17.00 – 18.00: Obiceiul nunții

Spectacol folcloric cu Grupul artistic „Arinii Boiului”

18.00 – 19.00 Spectacol lectură

Povești populare interpretate de Szőlősi-Pénzes Szilárd

Program în limba maghiară. Organizat de Teatrul pentru Copii și Tineret ARIEL

20.00 – 21.00 Spectacol lectură

„La cireşe” Ion Creangă

Program în limba română. Organizat de Teatrul pentru Copii și Tineret ARIEL

Secția de Istorie & Arheologie

@ Cetatea medievală, Piața Bernády György, Nr. 1–5

11.00 – 02.00: Expoziții

Györkös 100 // Expoziție temporară

Capsula timpului – simbol al memoriei colective // Mini-expoziție temporară

Familia Csíky și rolul ei în istoria Târgu Mureșului // Expoziție organizată de Asociația Culturală Armeano-Maghiară din Târgu Mureș

12:00 Györkös 100 // ghidaj pentru copii

18.00 [RO] // 16.00, 20.00 [HU] Györkös 100  // ghidaj în expoziţie

Curatori: Kós Katalin şi Szebeni Zsuzsa

11.00 – 13.00 / 16.00 – 18.00  Școala de arheologie

Activitate de pedagogie muzeală pentru copii (3–9 ani)

20 min/grup (20 participanți)

12.00 – 14.00 Orașul albastru – atelier de cianotipie (14+) // Workshop

14.00 – 15.00 [RO] // 15.00 – 16.00 [HU]

Dă-i gust! // Joc de gătit ”virtual” pentru familii

Este necesară înscriere prealabilă. Locuri limitate (4 familii/grupuri; 1 grup de maxim 10 persoane). Înscrierile se fac la adresa: pr@muzeulmures.ro

11.00, 16.00 [RO] // 12.00, 17.00 [HU] Cum se construieste…o expoziție?

Ghidaj în spațiile muzeale în care se construiește expoziția Orașul îngrădit.

20:00 – 22:00 // 22:00 – 00:00 Secția de Istorie & Arheologie, Sala multimedia – Proiecții de filme

Neliniștiți (titlu original: Les Intranquilles) R. Joachim Lafosse, 2021

Cu drag. Van Gogh (Titlu original: Loving Vincent). R. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, 2017

11.00 – 02.00: Zona pietonală din fața Secţiei de Istorie şi Arheologie

Terasa Muzeului din Cetate

Chill Zone // Winebar

Program cu vizitatorii în spațiile partenere

Turnul Palatul Administrativ

@ Piața Victoriei, Nr. 2

11.00 – 02.00 Târgu Mureșul la începutul sec. XX

Expoziție permanentă // Fotografie

Biblioteca Județeană Mureș

@ Str. George Enescu, Nr. 2 , Curtea Bibliotecii

12:00, 14:00, 16:00 [RO]// 11:00, 13:00, 15:00 [HU]

Povești… pe asfalt

Desene pe asfalt // Lectură din cărți de povești // Povestea și personajul preferat

Activitatea se adresează copiilor cu vârsta cuprinsă între 2-14 ani.

11.00–16.00

Biblioteca din curte. Cărți din colecțiile Bibliotecii

Concurs de cultură generală // Raftul din curte // Expoziții de carte

11.00–16.00

Amintiri de la Noaptea Muzeelor 2022

Fotocorner cu fundal tematic

Biblioteca Teleki–Bolyai

@ Str. Bolyai, Nr. 17

10.00 – 02.00 Expoziții

Expoziția permanentă de carte veche a Bibliotecii Teleki // Sala memorială Bolyai

În slujba împăraților [Sala Mare a Bibliotecii] // Mini-expoziție

17.00 [RO] // 18.00 [HU]

Prezentarea mini- expoziției În slujba împăraților – Karácsony Szidónia, bibliotecar-istoric.

10.00 – 02.00 Quiz pentru copii la Teleki

Asociația K’Arte

@ Str. George Enescu nr. 2

12.00 – 22.00 Camera K’Arte

Irina Spînu: Between the Lines // Expoziție

Casa Bernády

@ Str. Horea, nr. 6

16.00 – 22.00 Expoziții

Kozma Rozália: Idősodrásban  // Expoziție de textile

Pataki Hajnal: Otthon // Expoziție foto

Sinagoga mare Status Quo Ante

@ Str. Aurel Filimon, Nr. 23

16.00 – 21.00

Vizitare Sinagoga mare și colțul muzeal al Comunității Evreilor din Târgu-Mureș

16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30 Sinagoga mare și colțul muzeal

Ghidaj bilingv (română și maghiară)

Biserica romano-catolică Sf. Ioan Botezătorul

@ Pța Trandafirilor, Nr. 61

14.15, 15.30 Puzzle vitralii

Prezentarea vitraliilor bisericii parohiale

Program în limba maghiară.

Organizatori: Asociația Culturală Armeano-Maghiară din Târgu Mureș, Parohia romano-catolică Sf. Ioan Botezătorul

19.30, 20.30 [RO] // 19.00, 20.00 [HU] // 21.30 (la cerere: EN, DE) Cripta bisericii

Numquid vitandam mors canit – Oare vii nu sunt cântați de morți

Vizită cu ghidaj în cripta bisericii. Ghizi: dr. Kálmán Attila, dr. Puskás Attila

Organizatori: Asociația Culturală Armeano-Maghiară din Târgu Mureș, Parohia romano-catolică Sf. Ioan Botezătorul

Biserica Sf. Anton de Padova

@ Str. Köteles Sámuel nr. 4

10.00, 11.00 Puzzle Altar

Vizită ghidată în biserică și criptă.

Program în limba maghiară.

Organizator: Parohia romano-catolică Sf. Ioan Botezătorul, Parohia Studențească Iezuită din Târgu Mureș

Cimitirul romano-catolic din Târgu Mureș

@Strada Papiu Ilarian 21

15.30 [RO] // 17.30 [HU] Monumente funerare nobiliare

Vizită ghidată.

Ghizi: gr. Teleki Kálmán și dr. Kálmán Attila

Necesită înscriere prealabilă la adresa: telekicastle@gmail.com

Cetatea medievală Târgu Mureș

@ Piața Bernády György, Nr. 1–5

11.00 – 22.00 Galeria Cetății (Clădirea Manutanță, corp E)

Urme de penel. Tendințe artistice în Transilvania interbelică

Expoziție permanentă

Organizator: Primăria municipiului Târgu Mureș

19.00 – 22.00 Clădirea Manutanță, corp E, deasupra Galeriei cetății

Baab József: Corpul care gândește

Expoziție de pictură

11.00 – 02.00 Muzeul Universității de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu Mureș [Clădirea Manutanță, corp E, etaj 1]

Expoziție permanentă din istoria UMFST

Expoziție de carte veche și manuscrise din colecția Bibliotecii UMFST // Expoziție temporară

Pentru ghidaje este necesară înscrierea prealabilă. Înscriere ghidaje: conf. univ. dr. Georgeta Fodor, e-mail: muzeul.universitatii@umfst.ro

Expoziții în Bastioane

12.00 – 22.00 Bastionul Tăbăcarilor

Salonul de primăvară

Expoziția Asociației Artiștilor Plastici Mureș

15.00 – 22.00 Bastionul Blănarilor

Mana Bucur: Spectre în haine noi // Expoziție de ceramică RAKU

15.00 – 22.00 Bastionul Blănarilor

Gyarmathy János: Spiritul formelor // Expoziție de sculptură

15.00 – 22.00 Bastionul Blănarilor

Fotoclub Marx József: Oameni și datini // Expoziție de fotografii

17.00 – 02.00 Bastionul Porții

Expoziție cu artiști tineri din Târgu Mureș

Organizator: Asociația INCUBATOR 13

18.00 – 01.00 Bastionul Măcelarilor

Eveline Theil: Eve Theil’s Art // expoziție

Organizator: 3gHub

Jocuri, muzică și momente artistice

11.00 – 20.00 Spațiul exterior din fața clădirii Secției de Arheologie și Istorie

Să descoperim Cetatea! // Joc educativ și interactiv

Organizator: Asociația ForCamp

11.00 – 22.00 Curtea cetății

Activități de reconstituire istorică și educație muzeală

Organizator: Asociația Milites Marisensis

11.00 – 23.00 Bastionul Mic

Brut Art: Atelier de metaloplastie – Tino Zaharia

12.00 – 14.00 Bastionul Porții

Ateliere de improvizație/mișcare

Organizator: Asociația INCUBATOR 13

18.00 – 01.00 Bastionul Croitorilor

Expoziția cu Cavalerii Lupi

Organizator: Teatrul Scena

19.00 – 20.00 Bastionul Croitorilor

Atelier de introducere în heraldică

Organizator: Teatrul Scena

19.00 – 21.00 Bastionul Porții

Spectacol lectură: Exploziv de Elise Wilk

Organizator: Asociația INCUBATOR 13

20.00, 21.00, 22.00 Bastionul Croitorilor

Rugăciunea cavalerilor și Turul Cetății  // Antrenamente demonstrative

Organizator: Teatrul Scena

22.30 „Lupi de foc” în Amfiteatru Bastionul Croitorilor

00.00 – 02.00 Bastionul Porții

Concert live cu Alex Cioată (chitară/voce) și Rareș Budileanu (percuție/voce)

Organizator: Asociația INCUBATOR 13

Piața Teatrului

11.00 – 19.00 Atelier meșteșugăresc armenesc ANIKERAMIK

Organizator: Asociația Culturală Armeano-Maghiară din Târgu Mureș

11.00 – 02.00 Expoziție de costume populare

Organizator: Ansamblul Artistic Profesionist ”Mureșul”

11.00 – 02.00 Activități de promovare a portului tradițional

Organizator: Ansamblul Artistic Profesionist ”Mureșul”

11.00 – 12.00 Scena Teatrului Național Târgu-Mureș

Spectacol de improvizație pentru copii „Căsuța minunilor” (titlu original:  Csodaházikó)

Program în limba maghiară.

Organizator: Compania Tompa Miklós a Teatrului Naţional Târgu-Mureş

13.00 – 13.30 Sala mare a Teatrului Naţional Târgu-Mureş

Repetiții cu public „Un dușman al poporului” (titlu original: A nép ellensége), regizat de Keresztes Attila // Program în limba maghiară.

Organizator: Compania Tompa Miklós a Teatrului Naţional Târgu-Mureş

13.30 – 14.30 Teatrul Naţional Târgu-Mureş

Ghidaj în culisele Teatrului // Program în limba maghiară.

Organizator: Compania Tompa Miklós a Teatrului Naţional Târgu-Mureş

14.30 – 15.30 Teatrul Naţional Târgu-Mureş

Ghidaj în culisele Teatrului // Program în limba română

Organizator: Compania Liviu Rebreanu a Teatrului Naţional Târgu-Mureş

14.00 – 15.00 Scena Teatrului Național Târgu-Mureș

Workshop de improvizaţie susţinut de actorul Costin Gavază cu voluntari şi cu participarea publicului. // Program în limba română.

Organizator: Compania Liviu Rebreanu a Teatrului Naţional Târgu-Mureş

21.00 Miniparadă de costume populare

Organizator: Ansamblul Artistic Profesionist ”Mureșul”

21.00 – 22.00 Scena Teatrului Național Târgu-Mureș

Ultima parte a tripticului „Trei Titanici mici“ după povestirea „Titanicul“ de Florin Lăzărescu. Program în limba română.

Organizator: Compania Liviu Rebreanu a Teatrului Naţional Târgu-Mureş

Fundația Casa Tradițiilor Ardelenești

@ Str. Târgului, Nr. 1

10.00 – 17.00 Curs de cântece populare cu Nyitrai Marianna, interpret de muzică populară, etnograf.

Program în limba maghiară.

Necesită înscriere prealabilă la adresa: szentgyorgyi.andrea@ehh.ro

10.00 – 18.00 Curs de dansuri populare cu Tőkés Csaba Zsolt și Tőkés Edit

Necesită înscriere prealabilă la adresa: szentgyorgyi.andrea@ehh.ro

Jazz&Blues Club

@ Str. Sinaia, Nr. 3

20.00 Concert

Nyitrai Marianna și formația Üsztürü.

Invitați speciali: Erdős János și Erdős Judit

21.00 Dans popular

Formația Üsztürü

Organizator: Fundația Casa Tradițiilor Ardelenești

Muzeul Casa Apei

@ Str. Verii Nr. 44

11.00 – 21.00 Vizitare și ghidaj

Petry Bistro Grill&Wine

@ Str. Scăricica Nr. 1

11.00, 13.00 Muzeul Petry

Atelier de făcut cârnați după rețete consacrate

Atelier interactiv pentru copii. (10–14 ani). Este necesară înscriere prealabilă. Locuri limitate (2 clase de maxim 30 elevi). Înscrierile se fac la adresa: pr@muzeulmures.ro

Program în limba maghiară.

19.00 – 20.30 Muzeul Petry

Cină la Muzeul Petry

Este necesară rezervarea prealabilă. Rezervări la nr. tel. 0725 510 511.

21.00 – 02.00 Muzeul Petry

Vizitare Muzeu

Grădina Zoologică Târgu Mureş

@ Platoul Cornești, Str. Verii, Nr. 57

18:00 -02:00 Prietenii animalelor

Vizitare Grădina Zoologică

Ultima intrare: ora 01:00, ultima ieşire: 02:00

Intrare cu bilet. Biletul se poate achiziționa exclusiv de la Casa de bilete a Grădinii ZOO. Prețurile sunt afișate la intrare. Nu este necesară Brățara Noaptea Muzeelor 2022.

19.00 Aventurile pelicanilor

20.00 Țarcul de emu

21.00 Petrecerea maimuțelor

22.00 Vânătoarea la lei

23.00 Frumusețea și proba de forță a tigrilor albi

24.00 Pedichiură la elefanți

01.00 Împreună cu bandiții

Duminică, 15 mai 2022

Centrul de Cercetare al Limesului Roman

11.00 – 16.00 Parcul arheologic Călugăreni

Street food roman

Workshop de pedagogie muzeală / Workshop culinar / Expoziție / Ghidaj

16.00 – 17.00 Parcul arheologic Călugăreni

Concert de închidere Noaptea Muzeelor 2022: Koszika

Post a Comment