Târgu Mureş
14 Feb, Saturday
8° C
TOP

RETROSPECTIV | Vernisaj | Paul Bogdan la Antigalerie.Cactus

Lucrări care nu spun povești, ci lasă urme.

Bogdan (n. 1993) este artist vizual, format în pictură, absolvent al Facultății de Arte din Timișoara. Expoziția reunește lucrări rezultate dintr-un proces de cercetare personală, situat la granița subtilă dintre abstracție și reflecție interioară.

În aceste picturi, forma și culoarea nu construiesc narațiuni, ci funcționează ca purtătoare de urme: de memorie, tensiune, fragilitate și echilibru mereu negociat. Practica artistică se dezvoltă prin serii, ca un proces de sedimentare lentă, în care fiecare strat adaugă sens fără a-l anula pe cel anterior.

Pictura devine un spațiu de analiză și contemplare. Minimalismul susține concentrarea, iar repetiția acționează ca o metodă de clarificare. Fiecare lucrare este rezultatul unor alegeri succesive, al revenirilor și renunțărilor, al deciziilor care se acumulează și coexistă.

Expoziția nu urmează o cronologie, ci propune un spațiu de întâlnire. Lucrări realizate în momente diferite comunică printr-o tensiune comună: căutarea unei forme stabile într-o realitate instabilă. Privitorul nu este invitat să ”înțeleagă”, ci să se oprească, să observe și să lase culoarea și forma să rețină ceea ce nu poate fi formulat în cuvinte.

În esență, aceasta este o invitație la rezonanță — între lucrări, între timpuri, între ceea ce se vede și ceea ce rămâne dincolo de cadru.

Vernisajul va avea loc vineri, 6 februarie 2026, începând cu ora 18:00 la Antigalerie.Cactus.

Hai la eveniment! Arta merită apreciată, aplaudată și povestită! 🙂

Post a Comment