Târgu Mureş
05 Dec, Monday
5° C
TOP

Noaptea Albă a Galeriilor Târgu Mureș 2022

Noaptea Albă a Galeriilor, ediția 2022, își anunță programul! Este unul plin și care, garantat, te va scoate din casă! 😀

Galerii independente, Muzeul de artă, Cinema Arta și spații alternative, în total 11 spații culturale, așteaptă pasionații de artă modernă și contemporană cu o serie de expoziții inedite în perioada 30 septembrie – 2 octombrie 2022.

Noaptea Albă a Galeriilor la Târgu Mureș își propune și de această dată să pună în valoare spațiile profesioniste de artă și să creeze un moment de emulație în jurul galeriilor și al artiștilor vizuali invitați în program în scopul dezvoltării unor noi audiențe pentru scena de artă locală. 

Nu în ultimul rând, subliniem participarea specială a unor artiști precum Dan Perjovschi, Mircea Cantor, Vancsa Domokos și Lea Rasovszky cu o serie de lucrări extrem de percutante și de relevante pentru publicul local/global sau pentru perioada pe care o traversăm.

Intrarea este liberă iar programul diferă în funcție de spațiu, după cum urmează:

Mircea Cantor @ Cinema Arta

Vineri – Duminica: 18:00 – 23:00

> Vineri > Double-Head Matches (2002) – Video projection, 17:17 min

> Sâmbătă > Sic Transit Gloria Mundi (2012) – Video projection, 4 min

> Duminică > Zooooooom (2006) – Video projection (animation), 3 min

Dan Perjovschi @ NAG Târgu Mures

We are grains of sand in a barricade

(cartoline distribuite de voluntari)

Camera K’ARTE  (Str. George Enescu Nr.2)

> Vineri 18:00 – 23:30 Lea Rasovszky – SOFT WAR: Bubblegun of Sweet Surrender

> Sâmbătă 18:00 – 23:30 Fekete Zsolt – Escape from my spleen (vernisaj) – ora 20:00

> Duminică 18:00 – 23:30 Diana Gherendi – POLIFON 1985-1989 (vernisaj) – ora 19:00

Galeria Art Nouveau / UAP (Str. George Enescu Nr.2)

Vineri – Duminică: 18:00 – 23:30

Ioan Tămâian – Acoperișul Universului

Muzeul de Artă  / Palatul Culturii  (Str. George Enescu Nr.2)

Vineri: 18:00 – 22:00

Galeria de artă românească modernă / Galeria Ion Vlasiu / Galeria de artă maghiară

B5 Studio (Str. Bolyai Nr.5)

Sâmbătă și Duminică: 18:00 – 23:30

Budrala Sara – Expoziție debut în cadrul “La prima vedere (2)” (vernisaj) – Sâmbătă, ora 18:00

Casa Bernady (Str. Horea Nr.6)

Vineri: 18:00 – 22:00

Galeria principală: Molnár Dénes jr. – Expoziție retrospectivă

Galeria foto: Tamás András – 405 (Din lumea navetiștilor anilor ’80)

Winekooltour (Str. Călărașilor Nr.100)

Vineri – Duminică: 18:00 – 22:00

Interzis | Banned (Expoziție de grup / fotografie)

CETATEA MEDIEVALĂ

3G Hub (Bastionul Măcelarilor)

Sâmbătă și Duminică: 18:00 – 23:00

Vancsa Domokos – Hungry ghosts – Video projection

Bastionul Tăbăcarilor

Vineri – Duminică: 18:00 – 22:00

ȘAH / Școala de Acasă, Hundorf, expoziția rezidenților

(Vernisaj): 2 octombrie, ora 17:00

Galeria Cetății (Clădirea Manutanței)

Vineri – Duminică: 18:00 – 22:00

“Marcel Iancu. Reconstruind artele România – Israel” 🔞

Turnul Blănarilor

Vineri – Duminică: 18:00 – 21:00

Expoziții GYARMATHY János și Mana BUCUR

Mai multe detalii găsești AICI!

Organizator NAG Târgu Mureș: Asociatia K’ARTE

Post a Comment