Share, , Google Plus, Pinterest,

Posted in:

Alter-Native 24

Program ALTER-NATIVE 24

alter-native-24

Cel mai longeviv festival de film din România, ALTER-NATIVE, cu prima ediţie a festivalului de scurt-metraj, ce a avut loc în anul 1993 revine și în acest an și ajunge la cea de-a 24-a ediție!

Festivalul Internațional de Film de Scurt-metraj Alter-Native, va avea loc în perioada 2-6 noiembrie, la Tîrgu Mureș, în mai multe locații.

Nu se vor tăia bilete la intrare!

Programul festivalului

Miercuri – 2 Noiembrie

Sala Mare

17:00 – 18:30 Film artistic – Gárdos Péter: Tuse convulsivă (HUN)

18:45 – 20:20 Film artistic – Horváth Lili: Născută miercuri (HUN/GER)

17:00 – 18:30 Film artistic – Maren Ade: Toni Erdmann (GER/AUT)

Sala Mică

18:00 – 19:30 Film artistic – Fábri Zoltán: Domnul profesor Hannibal (HUN)

19:45 – 21:10 Film artistic – Makk Károly: Iubire (HUN)

Jazz&Blues Club

20:00 Concert – Bende Zsolt Quartet (HUN)

Joi – 3 Noiembrie

Sala Mare

14:00 – 15:10 Program de concurs (I.)

15:25 – 16:35 Program de concurs (II.)

16:50 – 18:00 Program de concurs (III.)

18:15 – 19:05 O!PLA Fără frontiere #4 – Part 1

19:20 – 20:10 Film artistic – Tolnai Szabolcs: Minotaur (SRB/HUN)

20:10 – 20:20 Întâlnire cu publicul

20:30 – 21:00 Festivitate de deschidere

21:00 – 22:30 Film artistic – Igor & Ivan Buharov: Aproape toate sufletele de-aici (HUN)

22:30 – 22:45 Întâlnire cu publicul

Sala Mică

17:00 – 18:25 Best of Festivalul Internaţional de Film Jameson Cinefest 13 Miskolc

18:45 – 20:00 Best of Mediawave 2016

21:00 – 22:55 Documentar – Marcel Gisler: Electroboy (SUI)

B5 Studio

11:00 – 15:00 Asociația Jumătatea plină / Sâmbăta Sonoră

SILENT SEMI – Atelier de field recording dirijat de Mara Mărăcinescu

19:00 Asociația Jumătatea plină / Sâmbăta Sonoră

SEMI / SILENT – Prezentare și sesiune de ascultare

Jazz&Blues Club

21:00 Concert – Gentry Sultan (HUN)

Vineri – 4 Noiembrie

Sala Mare

14:00 – 15:10 Program de concurs (IV.)

15:25 – 16:35 Program de concurs (V.)

16:50 – 18:00 Program de concurs (VI.)

18:15 – 21:10 Film artistic – Cristi Puiu: Sieranevada (ROM)

21:10 – 21:20 Întâlnire cu publicul

21:30 – 22:50 Concert – David Yengibarian Trio (HUN)

Sala Mică

18:30 – 20:10 Film artistic – Roy Andersson: Un porumbel cugetând pe o ramură (SWE/GER/NOR/FRA)

20:30 – 22:20 Film artistic – Simon Jaquemet: Lupta (SUI)

Universitatea de Arte

11:00 Filme realizate în Tabăra Internaţională de Creaţie Filmtett2016

Sâmbătă – 5 Noiembrie

Sala Mare

10:00 – 11:05 Program de concurs (VII.)

11:20 – 12:30 Program de concurs (VIII.)

12:45 – 14:00 Program de concurs (IX.)

14:15 – 15:50 Film artistic – Fekete Ibolya: Mama și toți țăcăniții din familie (HUN/GER/BUL)

16:10 – 17:30 Film artistic – Hajdu Szabolcs: Nu vă dați jos pantofii (HUN)

17:30 – 17:45 Întâlnire cu publicul

18:00 – 19:15 Concert – Bartók şi jazzul – Teodora Enache (ROM), Káel Norbert, Fejes Krisztina (HUN)

19:30 – 21:50 Film artistic – Radu Jude: Inimi cicatrizate (ROM/GER)

21:50 – 22:00 Întâlnire cu publicul

22:15 – 22:45 Decernarea premiilor

Sala Mică

15:15 – 16:00 O!PLA Fără frontiere #4 – Part 2

16:30 – 17:25 Documentar – Mispál Attila: Într-o plasă de stele (HUN)

18:00 – 19:15 Documentar – Muhi András Pires: „Mai avem 50 de minute” (HUN)

Universitatea de Arte

11:00 Workshop cu Hegedűs Bálint, directorul Departamentului pentru scenarii al Fondului Naţional de Film din Ungaria

Duminică – 6 Noiembrie

Sala Mare

11:00 – 12:30 Proiectarea filmelor premiate

12:45 – 14:25 Film artistic – Kern András: Gândește-te la mine (HUN)

14:40 – 16:10 Film artistic – Ruxandra Zenide: Miracolul din Tekir (SUI/ROM)

Sala mică

11:00 – 12:00 Filme de animație pentru copii

Vizionare plăcută!  🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *