Share, , Google Plus, Pinterest,

Posted in:

Program oficial TIFF 2014 Târgu Mureș!

Cea de-a 2-a ediție TIFF Târgu Mureș am anunțat-o deja! 😀

Ne bucurăm să știm că orașul nostru este, încă odată, gazda multor filme premiate, filme românești clasice și recente producții! O scurtă prezentare a câtorva dintre aceste filme poți găsi aici !

Mari nume ale ecranului românesc își dau întâlnire cu publicul la această ediție: Victor Rebengiuc   va fi prezent pentru proiecția filmului “Niki Ardelean, colonel în rezervă” (regia: Lucian Pintilie)

Mircea Albulescu, Dan Condurache și Ioana Crăciunescu sunt invitați pentru proiecția specială a unuia din cele mai bune filme romanești realizate înainte de 1989 – filmul „La capătul liniei” (regia: Dinu Tănase).

Regizorul Răzvan Săvescu și producătorul Tudor Giurgiu vor reprezenta echipa filmului „America, venim!”, o comedie lansată în cinematografe în urmă cu câteva zile și care a avut parte de săli pline la proiecțiile organizate în avanpremieră.

Duminică, TIFF Mureș aduce „Metropolis” de Fritz Lang, primul film science-fiction de lung-metraj din istorie, un film mut care va beneficia de acompaniamentul live al trupei Abator Industries, un colectiv experimental care explorează genuri muzicale de frontieră.

TIFF Mureș va mai avea în program „Paradisul spulberat” (Broken Circle Breakdown, regia: Felix Van Groeningen), care a câștigat Premiul Academiei Europene de Film în 2014, „Boyhood” de Richard Linklater, câștigătorul premiului FIPRESCI pentru Filmul Anului în 2014 și al Ursului de Argint la Berlinală și „Câinele japonez” (regia: Tudor Cristian Jurgiu), un film în care strălucește Victor Rebengiuc, propunerea României la premiile OSCAR de anul viitor, în categoria „cel mai bun film străin”.

Reamintesc că TIFF Mureș va avea loc între 26-28 septembrie 2014 la: Palatul Culturii, Teatrul de Vară, Cinema Arta și Cocoșul de Aur care vor găzdui proiecțiile de film, concertele și petrecerile festivalului, în timp ce iubitorii scurtmetrajelor sunt așteptați la J’ai Bistro în fiecare seară.

Intrarea la toate evenimentele din program este gratuită, în limita locurilor disponibile!!

PROGRAM:

Vineri 26.09.2014

CINEMA ARTA

18.00 AFACEREA TĂNASE (r. Ionut Teianu, România, 56’)

Invitat special: Liviu Tofan

19.30 AL DOILEA JOC (r. Corneliu Porumboiu, România, 96’)

21.30 STOCKHOLM (r. Rodrigo Sorogoyen, Spania, 88’)

COCOȘUL DE AUR

20.30 BUCUREȘTI, UNDE EȘTI? (r. Vlad Petri, 80’)

22.00 Concert: R.O.A.

23.00 Festival Party: DJ Paul

J’AI BISTROT

20.00 Scurtmetraje românești din competiția TIFF 2014

Sâmbătă 27.09.2014

PALATUL CULTURII

22.00 MAREA FRUMUSEȚE / LA GRANDE BELLEZZA (r. Paolo Sorrentino, Italia, Franta, 140’)

CINEMA ARTA

10.00 Proiecție EducaTIFF: URSUL URIAȘ (pentru copiii peste 8 ani) (73’)

12.00 Proiecție EducaTIFF: MIKE ÎȘI IA RĂMAS BUN (pentru copiii peste 11 ani) (91’)

15.00 CANIBAL (r. Manuel Martín Cuenca, Spania, România, 117’)

17.00 FINAL CUT (r. György Pálfi, Ungaria, 85’)

19.00 Proiecție specială: NIKI ARDELEAN, COLONEL ÎN REZERVĂ (r. Lucian Pintilie, România, 95’)

Invitat special: Victor Rebengiuc

21.00 Proieție specială: LA CAPĂTUL LINIEI (r. Dinu Tănase, România, 85’)

Invitați speciali: Mircea Albulescu, Dan Condurache, Ioana Crăciunescu

TEATRUL DE VARĂ

20.30 AMERICA, VENIM! (r. Răzvan Săvescu, România, 100’)

În prezența regizorului Răzvan Săvescu și producătorului Tudor Giurgiu

COCOȘUL DE AUR

20.30 METALLICA THROUGH THE NEVER (r. Nimrod Antal, SUA, 93’)

22.00 Concert: C.T.C.

23.00 Festival Party: DJ Slim Rocka

J’AI BISTROT

20.00 Scurtmetraje românești din competiția Anim’est 2013 (77’)

Duminică 28.09.2014

PALATUL CULTURII

14.00 IDA (r. Pawel Pawlikowski, Polonia, Danemarca, 82’)

16.00 Proiecție specială: METROPOLIS (r. Fritz Lang, Germania, 80’)

Cu acompaniament live ABATOR INDUSTRIES

18.00 PARADISUL SPULBERAT / BROKEN CIRCLE BREAKDOWN (r. Felix Van Groeningen, Belgia, 112’)

20.00 Proiecție specială: CÂINELE JAPONEZ (r. Tudor Cristian Jurgiu, 83’)

Invitat special: Victor Rebengiuc

CINEMA ARTA

10.00 REGRET (11+) EducaTIFF (89’)

12.00 KARLA ȘI JONAS (11+) EducaTIFF

15.00 ALFABET (r. Erwin Wagenhofer, Germania, Austria, 109’)

17.00 EXPERIMENTUL BUCUREȘTI (r. Tom Wilson, 68’)

BĂRBAȚI DE MINGI/BESENCE OPEN (r. Kristóf Kovács, Ungaria, 68’)

20.00 Proiecție specială: BOYHOOD (r. Richard Linklater, SUA,163’)

TEATRUL DE VARĂ

20.30 NUNTA ÎN OFFSAID / LA GRAN FAMILIA ESPANOLA (r. Daniel Sánchez Arévalo, Spania, 101’)

COCOȘUL DE AUR

20.30 KURT COBAIN ABOUT A SON (r. A.J. Schnack) (97’)

22.00 Concert: BASSKA

23.00 Festival Party: DJ Sauce

J’AI BISTROT

20.00 Scurtmetraje din festivalul filmului fantastic și horror „Luna Plină” 2014 (117’)

Noi vom fi peste tot, cel puțin vom încerca!

Vizionare plăcută și distracție la maxim!! 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *